- Startsida
- Näringsliv och upphandling
Näringsliv och upphandling
-
Bo i Ragundadalen
Vill du veta hur det är att bo och leva i Ragundadalen? Titta in hos oss!
-
Jobba hos oss
Läs mer om oss och ansök till någon av våra lediga tjänster.
Nyheter - näringsliv och upphandling
-
Landsbyggdspotten
Ska du starta ett initiativ för näringslivsutveckling på landsbygder? Då kanske landbygdspotten kan finansiera en del.
-
Nominera kandidater till kulturstipendiet, årets Vildhuss och Guldstjärnan
Nu vill vi ha in dina nomineringar för kulturstipendiet, årets vildhuss och årets guldstjärna!
-
Stort engagemang för Jämtland Härjedalens ambassadörsnätverk
För en dryg månad sen lanserades Jämtland Härjedalens ambassadörsnätverk, arbetet får än så länge kvalificera sig som en succé med så mycket som 141 anmälda och antalet anmälda fortsätter att öka.
-
Direktupphandling av fönsterputs
Nu har vi förlängt anbudstiden för direktupphandlingen av fönsterputs för perioden 2023-2025 till 14 maj.
-
Direktupphandling, återplantering framför kommunhuset
Björkarna framför Kommunhuset i Hammarstrand är gamla och behöver tas bort. Därför har vi nu påbörjat en direktupphandling för att ersättande växtlighet i björkarnas ställe.
-
Ny arrendator till Döda fallets servering
Upphandlingen av ny arrendator till serveringen på Döda fallet är klar och det blir entreprenören Therese Eriksson som kommer att driva serveringen i sommar.