Artikeln publicerades 28 september 2026

Från och med den 1 december 2026 byter vi system för elektronisk upphandling från Mercell TendSign till Clira eSource.

Du som redan är ansluten till ett befintligt avtal, ett LOV-system eller ett dynamiskt inköpssystem (DIS) behöver inte ansluta dig på nytt med anledning av systembytet.

Inför kommande upphandlingar kommer annonsering, anbudslämning och övrig kommunikation i upphandlingsprocessen att ske via Clira eSource. Som leverantör behöver du därför säkerställa att du har tillgång till systemet och kan lämna anbud elektroniskt där.

Vi rekommenderar att du i god tid inför en kommande upphandling registrerar eller kontrollerar ditt leverantörskonto i Clira eSource samt säkerställer att kontaktuppgifter och användarbehörigheter är aktuella.

Vänligen se instruktioner för leverantörer: Användarguider för Leverantörer - Clira Länk till annan webbplats.

Vid frågor om användning av Clira eSource eller behov av teknisk support är du välkommen att kontakta Cliras support på telefon 08-158 001.