Beredskapsveckan 2025

Artikeln publicerades 19 september 2025

Foto: MSB.

Beredskapsveckan är en temavecka och kommunikationsinsats som genomförs vecka 39 varje år. Veckan leds av MSB och genomförs av många aktörer samtidigt i syfte att stärka motståndskraften hos invånarna. Temat för 2025 är "Du är en del av Sveriges totalförsvar".

Ragunda kommun kommer att annordna två aktiviteter i samband med bereskapsveckan. Båda aktiviteterna är på onsdag 24 september mellan klockan 11 till 14.

Öppet hus - skyddsrum

Ragunda kommun kommer i år att delta och bland annat att bjuda in till öppet hus vid ett av skyddsrummen i kommunen. Alla välkommna att besöka vårt skyddsrum på Hammarvägen 7 i Hammarstrand. Vi kommer att ha personal på plats som berättar om skyddsrummet.

Du är en del av Sveriges totalförsvar

Vi kommer också att finnas på gräsplanen framför Hemvägen 3 i Hammarstrand och prata om beredskap. Där kommer vi också att:

  • Laga och bjuda på mat med lång hållbarhet.
  • Visa hur Ragunda kommun ställer upp nödvatten och hur du hämtar vatten i eget kärl.
  • Kommunala energi- och klimatrådgivningen kommer att prata om energiberedskap, till exempel sånt som kan vara bra att tänka på om det blir elavbrott.

Det kommer också att finnas en tipsrunda mellan Hemvägen 3 och Hammarvägen 7 där man har möjlighet att vinna priser. Tipsrundan kommer också att gå förbi Röda korset som har öppet och där man kan lära sig mer om deras roll i Sveriges totalförsvar.

Välkommna!

Mer om beredskapsveckan: