Tillsammans för ökad skolnärvaro

Artikeln publicerades 17 augusti 2026

Hur kan vi tillsammans skapa bättre förutsättningar för barn och unga att vara närvarande, delaktiga och lyckas i skolan? Det var fokus när Ragunda kommun samlade medarbetare och representanter från flera verksamheter för en kunskapshöjande dag om problematisk skolnärvaro och psykisk hälsa.

Föreläsare var Eva-Lena Årmyr som delade med sig av sina kunskaper och erfarenheter kring skolnärvaro och hur olika verksamheter kan arbeta tillsammans för att stötta barn och unga.

Under förmiddagen deltog personal från kommunens grundskolor och förskoleklass. På eftermiddagen samlades representanter från Jämtlands Gymnasium Bispgården, socialtjänsten, Arbetsmarknad och integration, ungdomsprojektet Ragunda IRL, nätverket Tankesmedjan inom social hållbarhet samt kommunens politiska ledning. Genom att samla olika verksamheter vill kommunen skapa samsyn, stärka samverkan och arbeta åt samma håll.

Som en del av satsningen har alla tillsvidareanställda inom grundskolan, gymnasiet och socialtjänsten fått Eva-Lena Årmyrs bok Praktisk handbok för ökad skolnärvaro, som stöd i det fortsatta arbetet.

Dagen är en del av kommunens satsning inom ramen för de nationella medlen för psykisk hälsa.